Kako postati tjelohranitelj

Lako je romantizirati rad tjelohranitelja, posebno jer većina onoga što vidimo na TV-u i u filmovima glorificira posao. Ako predsjednika ne spašavaju od nasilnih terorističkih napada, zauzeti su zaštitom slavnih koji se (do kraja filma) čudesno zaljubljuju u njih. I dok stvarni život inspirira neke od ovih priča, ne može se poreći da je postajanje tjelesnim čuvarom jedan od najtežih i najopasnijih poslova na svijetu.

Ali ako mislite da imate ono što je potrebno za pobjedu nad izgledima i ozbiljno razmišljate nastaviti ovaj put karijere, pročitajte dalje. Evo kako postati tjelohranitelj.

1. Istraživanje profesije

Kao i kod svakog posla, važno je prikupiti dovoljno informacija kako biste mogli doći do zdrave odluke u karijeri. Da bismo vam pomogli u tome, zabilježili smo neke od najvažnijih aspekata ove profesije.

Opis posla

Primarna odgovornost tjelohranitelja je da zaštiti svoje klijente od svih vrsta smrtnih incidenata, uključujući - ali ne ograničavajući se na otmicu, lomljenje i uznemiravanje. Osim ovoga, očekuje se i da:

  • pregledati goste i procijeniti potencijalne prijetnje na bilo kojoj lokaciji ili situaciji
  • istražite i provjerite prostor za planiranje mogućih ruta bijega
  • pretražite automobile i obavite nadzor u nepoznatim mjestima
  • stvoriti planove za slučaj izvanrednih događaja za lokalna i inozemna putovanja
  • po potrebi pružiti prvu pomoć
  • prate klijente tijekom svih socijalnih i poslovnih sastanaka.

Suštinske vještine i kvalitete

Dok su izgrađeni poput Kapetana Amerike ili Wonder Woman predstavlja prednost, trebat će vam više od trbušnih abs-a i ispupčenih bicepsa kako biste uspjeli u ovom poslu. Evo nekih karakteristika i osobina koje će vam trebati da biste ostali ispred igre:

  • fizička snaga i izdržljivost - bit ćete izloženi različitim teškim i opasnim scenarijima koji će testirati vašu izdržljivost i snagu
  • pažnja - trebali biste biti budni u svakom trenutku kako biste spriječili moguće ishode
  • samopouzdanje - suprotstavit ćete se drugim jakim i iskusnim ljudima; trebate projicirati povjerenje ako se želite istaknuti
  • fleksibilnost - vaš radni tjedan ovisit će o vašem klijentu i morate se prilagoditi bez obzira na okolnosti
  • odanost - ključ trajne karijere je zaraditi i izgraditi povjerenje klijenta putem odanosti
  • altruizam - potrebno je više od hrabrosti da tuđi život staviš pred svoj, a za to je potrebna nesebičnost
  • promatračke vještine - morate znati čitati govor tijela kako biste provjerili potencijalne prijetnje
  • vozačke sposobnosti - opasne situacije mogu se dogoditi bilo gdje, uključujući put; morate biti sigurni za plovidbu
  • mrežne vještine - većina tjelohranitelja oslanja se na marketing od usta do usta; da biste bili sigurni da se ne izgubite u svađi, morate raditi svoj društveni krug
  • organizacijske sposobnosti - uvijek ćete morati planirati osigurati da je klijent zaštićen
  • vještine za obavljanje više zadataka - kada se bavite opasnim situacijama, trebali biste moći žonglirati više stvari istovremeno, što zahtijeva fokus i smireno stanje uma
  • pažnja na detalje - trebali biste biti u mogućnosti skenirati sobu i odmah primijetiti ako nešto nije u redu
  • vještine donošenja odluka - morat ćete brzo donositi odluke u životnim ili smrtnim situacijama, a svaka odluka koju donesete bit će kritična.

Izgledi za plaću

Vaša plaća ovisit će o vašem iskustvu, klijentu i količini rizika koji uključuje vaše dužnosti. Na primjer, neki klijenti koji su redovito izloženi opasnosti, obično poznate ličnosti ili političari, radije dobivaju usluge svog tjelohranitelja na dugoročnom osiguraču. No ima i drugih koji imaju visoke položaje poput sudaca ili odvjetnika koji će možda trebati usluge zaštite u vrijednosti samo dan ili tjedan.

Prema Nacionalnoj službi za karijeru, tjelohranitelji na ulaznoj razini mogu dobiti čak 100 do 150 funti dnevno, dok iskusniji dobivaju oko 500 funti. U međuvremenu, u SAD-u, PayScale prosječnu plaću tjelohranitelja iznosi oko 64.000 USD.

Kao tjelohranitelj možete raditi za više klijenata, ali samo u onoj mjeri u kojoj vam to planiraju i klijenti. Ako ne želite raditi kao neovisni ugovaratelj, možete se odlučiti za rad u zaštitnoj agenciji, gdje ćete primati mjesečnu plaću.

Radno vrijeme i uvjeti

Raspored tjelohranitelja može biti nevjerojatno stresan. Osim što su stalno izloženi visokorizičnim situacijama, njihov raspored prvenstveno se određuje i načinom života njihovog klijenta - što znači gdje god i on otišao, i vi. Za neke će to možda zvučati kao ostvarenje snova, ali život izvan kovčega možda nije idealan scenarij, pogotovo ako cijenite ravnotežu između posla i života.

Izgledi za posao

Zbog porasta nove pasmine slavnih, povećala se potreba za tjelohraniteljima. Danas YouTubersi i utjecaji na društvene mreže zahtijevaju podjednaku zaštitu kao i superzvijezde s A-popisa. Porasla je i potražnja za ženskim tjelohraniteljima, posebno u uglednim islamskim obiteljima. U međuvremenu, izgled posla za ovo zanimanje u SAD-u dobar je s projiciranim 6-postotnim rastom u sljedećih nekoliko godina, prema BLS Occupational Outlook Handbook.

2. Dobijte kvalifikacije

Vojni i policajci koji se penzioniraju u ranoj dobi ponekad završe kao tjelohranitelji, jer se većina njih teško prilagoditi poslu od 9 do 5. Iako im ovo daje ogromnu prednost, to također ne znači da ne možete biti tjelohranitelji samo zato što nemate vojnu pozadinu.

Osim što ste u fizičkoj kondiciji, morate imati najmanje 18 godina, imati čistu kaznenu evidenciju i srednjoškolsku diplomu da biste se mogli kvalificirati za tjelohranitelja u SAD-u. Od vas će se morati proći i program treninga tjelohranitelja.

Velika Britanija ima slične zahtjeve. No, da biste radili kao tjelohranitelj u Engleskoj ili Walesu, morate imati dozvolu za zaštitu osoba koju izdaje Uprava za sigurnosnu industriju (SIA). Također, za razliku od SAD-a, tjelohraniteljima ili bliskim službenicima za zaštitu u Velikoj Britaniji zabranjeno je nošenje vatrenog oružja.

3. Svoj prvi posao

Jedan od najboljih načina da se zaposli kao tjelohranitelj je rad u agenciji ili privatnoj zaštitarskoj tvrtki. Ne samo da će vam pomoći da vježbate izvan programa obuke, već će vas upoznati i s ljudima koji bi mogli postati dugoročni klijenti. Većina gradova zahtijeva usluge tjelohranitelja, tako da je najbolje provjeriti lokalne oglase.

Drugi suštinski aspekt ovog posla je umrežavanje, prvenstveno ako radite kao neovisni izvođač. Kao i kod većine tvrtki, to nije ono što znate, ali tko vas zna, to vam može pomoći da napredujete, a što je krug prijatelja širi, veće su šanse da ćete dobiti više klijenata. Pokušajte se upisati i trenirati u svojoj lokalnoj teretani, a vjerovatno je da ćete tamo upoznati druge tjelohranitelje.

4. Razvijte svoju karijeru

Kao i većina poslova, i specijalizacija je ključna za postizanje napretka. Većina, ako ne i svi programi obuke za tjelohranitelje, nude tečajeve za određene vrste zaštitnih usluga. Na primjer, neki žele saznati više o VIP zaštitnim uslugama, dok su drugi zainteresirani postati tjelesni čuvari djece. Svaki tečaj obično ima tri razine: osnovni, napredni i status vođe tima. Naravno, što je veća razina, veće su vam šanse da se zaposlite.

Svoje šanse možete poboljšati i učenjem novog jezika. Većina klijenata više voli tjelohranitelje koji su višejezični, pogotovo ako često putuju u inozemstvo.

Nepotrebno je da postajanje tjelohranitelja uključuje i pamet i mozak i, možda najviše od svega, istinski poziv na služenje i zaštitu drugih.

Koju biste visoku osobu voljeli zaštititi vlastitim životom? Javite nam se u odjeljku s komentarima u nastavku.

Ostavite Komentar

Please enter your comment!
Please enter your name here