Kako postati dijetetičar

Posao dijetetičara daleko je više od naprosto davanja savjeta o prehrani; oni također pripremaju hranu, provode istraživanja, održavaju prezentacije, podučavaju svoje klijente i liječe sve probleme vezane uz prehranu, uzimajući u obzir bilo koje zdravstvene probleme.

Dijetetičari se često zanemaruju, ali oni su presudni dio zdravstvenog sustava, osiguravajući pacijentima potrebne hranjive tvari i brži su put do oporavka. Ali postati registrirani dijetetičar nije tako jednostavno koliko se zanimati za zdravlje i hranu; trebate pravo obrazovanje, iskustvo i poslovno znanje da biste nastavili uzbudljiv put karijere.

Da biste saznali kako postati dijetetičar, pročitajte dalje!

1. Istraživanje profesije

Kao i na svakom putu karijere, najvažnije je da odaberete onaj koji odgovara vama.

Ispod je pregled onoga što uključuje posao dijetetičara, uključujući broj sati koje možete očekivati ​​za rad i vrstu plaće koju potencijalno možete zaraditi.

Opis posla

Poput liječnika, dijetetičari su profesionalci koji usmjeravaju pacijente u zdravlje i podučavaju ih zdravijem načinu života, kroz prilagođenu prehranu ili režim. Obveze mogu varirati ovisno o vašem radnom mjestu, ali tipičan dan u životu dijetetičara uključuje:

  • prikupljanje i procjena informacija na temelju zdravstvenog i prehrambenog stanja pacijenta, grupe ili zajednice
  • savjetovanje pacijenata o pitanjima prehrane i zdravim prehrambenim navikama
  • razvijanje planova obroka za pacijente, grupe ili organizacije u skladu s proračunom i osobnim preferencijama pojedinca
  • tumačenje i priopćavanje znanstvenih podataka pojedincu ili grupi ljudi - to može biti i u sveučilišnom okruženju
  • upravljanje sustavima prehrambenih usluga osiguravanjem sigurne i hranjive hrane dizajniranjem odgovarajućih jelovnika i provedbom prehrambenih politika
  • procjena učinaka plana obroka i njegova promjena prema potrebama klijenta
  • provođenje istraživanja vezanih uz hranu i praćenje najnovijih znanstvenih praksi
  • pisanje izvještaja i dokumentiranje bilješki čitavog postupka.

Suštinske vještine i kvalitete

Da biste se istakli u zdravstvenoj industriji, morate imati specifične karakteristike i vještine. Ovdje su glavne osobine potrebne za napredovanje:

  • analitičke vještine - dijetetičari bi trebali imati sposobnost tumačenja znanstvenih studija i prenošenje tih informacija u praktične savjete za svoje pacijente
  • suosjećanje - suočavanje s prekomjernom težinom, prekomjernom težinom ili nezdravim pojedincima može biti vrlo emocionalna situacija, zbog čega dijetetičari moraju prema svakom pacijentu postupati s razumijevanjem, pažnjom i empatijom
  • komunikacijske vještine - sposobnost jasne i jasne komunikacije ključna je za rad s različitim osobnostima i pacijentima, jer ćete morati prevesti znanstvene pojmove na jednostavan jezik kako biste osigurali da klijenti razumiju što govorite; također biste trebali biti dobar slušatelj i biti u stanju razumjeti potrebe pacijenta
  • organizacijske vještine - jer postoje mnogi aspekti posla s kojima ćete se morati svakodnevno baviti, ako budete u mogućnosti ostati organizirani, smanjit ćete puno stresa i pritiska zbog izvršavanja jednostavnih zadataka
  • vještine upravljanja vremenom - osim što je organizirano, pridržavanje strogog rasporeda je također ključno; trebali biste biti u mogućnosti raditi pod pritiskom i u skladu s njima organizirati svoj dan kako biste osigurali da ispunite sve svoje dužnosti
  • vještine rješavanja problema - bilo da se radi o personaliziranju plana prehrane za pacijenta ili određivanju najbolje hrane za kliniku, trebali biste biti u mogućnosti razmišljati na nogama i pronaći rješenja za različita pitanja

Radno vrijeme i uvjeti

Ovisno o vrsti zaposlenja i organizaciji, očekuje se da dijetetičari rade između 37, 5 i 40 sati tjedno. Međutim, sati se mogu mijenjati zbog prirode posla - na primjer, ako radite u privatnoj klinici ili obavljate vlastitu praksu, obično radite od ponedjeljka do petka, od 9 do 17 sati. Ako, s druge strane, radite u javnoj bolnici, vjerojatno ćete raditi u smjenama, a ne u predviđenim satima.

Izgledi za plaću

Kao dijetetičar, možete očekivati ​​da ćete zaraditi puno kad steknete pravu količinu iskustva ispod pojasa i sebi uspostavite ime.

Općenito govoreći, u Velikoj Britaniji možete očekivati ​​početnu plaću od 34 840 funti koja se s iskustvom može povećati na čak 40 040 funti. U međuvremenu, prosječna godišnja plaća dijetetičara iznosi 59.410 dolara.

Izgledi za posao

Važnost zdravih prehrambenih navika nije samo u poboljšanju fizičkog izgleda, već i u kontroli bolesti poput dijabetesa i bolesti povezanih s bubrezima. I što postajemo svjesniji svog općeg blagostanja, potražnja za RD-ovima možda nije iznenađujuće u porastu.

S projiciranim rastom od 16% od 2016. do 2026. u SAD-u, ova profesija raste brzinom znatno većom od prosječne uloge posla, što znači da će u budućnosti trebati više licenciranih dijetetičara.

2. Dobijte kvalifikacije

Da biste postali dijetetičar, prvo biste trebali steći zvanje prvostupnika dijetetike, hrane i prehrane, kliničke prehrane ili upravljanja sustavima prehrambenih usluga. U Velikoj Britaniji tada morate raditi kao dijetetičar i uspješno završiti program odobrenja za zdravstveno i zdravstveno zanimanje (HCPC) prije nego što postanete registrirani član. U međuvremenu, u SAD-u će vas trebati ovjeriti Komisija za registraciju dijeta (CDR).

U obje zemlje morat ćete provesti akreditirani program stažiranja, bilo tijekom studija ili nakon diplomiranja kako biste stekli iskustvo nadzora na tom području. A ako ste mislili da je to to, nažalost griješite!

Da biste zadržali svoj registrirani certifikat dok radite kao dijetetičar, morat ćete ispuniti zahtjeve za trajno stručno obrazovanje prema uputama vašeg registracijskog odbora.

3. Svoj prvi posao

Nakon što steknete vjerodajnice i dobijete licencu, poduzet ćete prve korake u dobivanju vašeg prvog posla. Ovo započinje prepoznavanjem industrije u kojoj želite raditi, kao što su bolnice (zdravstvena zaštita), upravljanje uslugama prehrambenih proizvoda, vlada, obrazovanje, istraživanje ili privatni sektor.

Najbolji način za pronalaženje odgovarajućeg položaja je poticanje životopisa, povezivanje sa stručnjacima iz industrije na LinkedInu i traženje dostupnih radnih mjesta na popularnim odborima za posao. Alternativno, možete razmotriti otvaranje vlastite privatne prakse, iako se preporučuje prvo steći radno iskustvo prije nego što preuzmete ulogu vlasnika tvrtke.

4. Razvijte svoju karijeru

Naravno, postoji puno načina da razvijete karijeru dijetetičara, ovisno o vašim interesima. Ako radite u bolnici, možete se povećati u redovima i pozicijama kako steknete više iskustva i, u konačnici, možete napredovati na upravljačkoj razini uz odgovornost tima i proračuna odjeljenja.

Također možete odlučiti da se želite specijalizirati za određeno područje, poput dijabetesa, raka, gastroenterologije ili bolesti bubrega, ili biste radije radili s određenom dobnom skupinom, poput djece, na primjer.

Možete se braniti i za marketing i pokretanje zdravstvenih razgovora, raditi za prehrambeni posao ili provoditi znanstvene studije. Opcije su beskrajne s vašim detaljnim poznavanjem hrane i kako ona utječe na ljudski um i tijela!

Da biste postali dijetetičar zahtijeva predanost, strast i predanost, ali ako zaista želite pozitivno utjecati na stotine života, to je definitivno karijera vrijedna razmišljanja!

Je li vaš san postati dijetetičar? Pridružite se razgovoru u nastavku i javite nam što vas je inspiriralo da slijedite ovaj put karijere!

Ostavite Komentar

Please enter your comment!
Please enter your name here